0   książek
 
Kategorie
Poleć znajomemu...
Tu wpisz e-mail znajomego
» Księgarnia » Biuletyny » BISP 2018 » WERSJA DRUKOWANA » Biuletyn ISP Doradztwo Podatkowe 01/18


Biuletyn ISP Doradztwo Podatkowe 01/18
"Biuletyn ISP Doradztwo Podatkowe 01/18"

 Miesięcznik Doradztwo Podatkowe Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych znajduje się w wykazie czasopism naukowych z liczbą 4 punktów przyznawanych za publikacje w tym czasopiśmie.

(Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 grudnia 2014 r.)  

Drodzy Czytelnicy

Resort finansów ma nowy pomysł, o którym co prawda było już głośno od kilku miesięcy, ale większość traktowała to jako plotkę lub stukała się w głowę. Idzie o pomysł likwidacji deklaracji w podatku od towarów i usług. W odpowiedzi na interpelację poselską nr 16719 dowiedzieliśmy się, że za rok w tym podatku nie będzie deklaracji. Dlaczego? Nie wiadomo. Unosimy się w oparach absurdu, bo podatnicy będą musieli prowadzić ewidencję na potrzeby sporządzenia deklaracji (tylko po to mają obowiązek ją prowadzić), a nie będą musieli jej składać. Więcej: muszą przesyłać informacje o tej ewidencji w formie elektronicznej do resortu finansów, a nie będą musieli składać deklaracji do urzędu skarbowego, który pozostanie ślepy i głuchy. Może autorom tych pomysłów warto coś wyjaśnić: zwrotów podatku (prawie 100 mld zł rocznie) dokonują urzędy skarbowe na podstawie złożonych deklaracji. One też przeprowadzają ich kontrole i czynności sprawdzające. Kto to będzie robić w 2019 r., skoro nie będzie deklaracji? Ministerstwo Finansów? Przypomnę, że „deklaracji zwrotowych” jest 1 mln rocznie (wszystkich deklaracji – około 20 mln). Czy Ministerstwo Finansów będzie również przeprowadzać kontrole i czynności sprawdzające? Na jakiej podstawie będą dokonywane zwroty? Wśród deklaracji są również te, które nazywa się informacjami podsumowującymi (VATUE, VAT27). Ich też nie będzie, czyli o jakiejkolwiek kontroli tzw. odwrotnego obciążenia należy zapomnieć (może o to chodzi, bo to silne lobby).

Likwidacja deklaracji podatkowych w podatku od towarów i usług doprowadzi do jego katastrofy. To nie jest gołosłowne stwierdzenie, bo już raz tego rodzaju nonsensowne „uproszczenie” zafundowano nam w podatkach dochodowych przed 10 laty. Wtedy zlikwidowano miesięczne deklaracje w podatkach dochodowych (CIT2, PIT5, PIT5L i PIT8), co doprowadziło do historycznego spadku o połowę dochodów budżetowych z tych podatków w części dotyczącej działalności gospodarczej. Gdy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składali miesięczne deklaracje z tytułu zaliczek na podatek, które są jedynym istotnym źródłem dochodów budżetowych, to dochody z tego podatku wynosiły 3% PKB. Po likwidacji tego obowiązku spadły o połowę, bo unikanie tej daniny jest całkowicie bezkarne, a urząd skarbowy nic nie wie, co się dzieje w firmach. Najważniejsze, że organy ścigania nie mogą zastosować tu jakiejkolwiek istotnej sankcji, gdyż przepisy Kodeksu karnego skarbowego uzależniają zastosowanie kar od podania nieprawdy lub zatajenia prawdy w deklaracji podatkowej, a skoro jej nie ma, to przepis ten pozostaje martwy.

Oczywiście pomysł ten chwalić będzie biznes optymalizacyjny, bo nikt o takim prezencie nawet nie śmiał marzyć. W 2019 r., podobnie jak w podatkach dochodowych, „usługi optymalizacyjne” przeżyją swoje wielkie dni. Politykom rządzącej większości przypomnę, że będzie to rok wyborów. Opozycja skrupulatnie wykorzysta ten błąd, którego nie da się ukryć. Nastąpi załamanie wpływów z VATu i faktyczna blokada zwrotów. Bez deklaracji składanych w urzędach skarbowych nie da się tego obsłużyć.

Resort finansów realizuje swój program, który nie ma nic wspólnego z programem wyborczym obecnej większości parlamentarnej. Teraz szykuje klęskę w roku wyborów. Nie sądzę, aby nowy premier, będący jeszcze Ministrem Finansów, wiedział o prezentach szykowanych przez jego podwładnych. Powinna powstać jakaś rada (komisja), która będzie monitorowała to, co się dzieje z systemem podatkowym; to istota polityki w państwie demokratycznym. Nie można jej oddać w zarząd grupie kolegów, którzy wspierają pomysły liderów biznesu podatkowego.

z poważaniem

redaktor naczelny

Spis treści: http://isp-bisp.pl/archiwum
 
 


39,00zł
Data dodania produktu do sklepu: wtorek, 06 luty 2018.
Recenzje